09.07.2025
новини
Літня школа TransLearnN 2025: Сталі бізнес-моделі для стійкого майбутнього України

З 30 червня по 5 липня 2025 року в Жешувській політехніці імені Ігнація Лукасевича, Польща, відбулася літня школа TransLearnN курсу C2 “Сталі бізнес-моделі” (Sustainable Business Models – SBMod). Проєкт, а отже і літня школа, співфінансуються ЄС у рамках програми Erasmus+ Cooperation Partnerships.

Третя літня школа “Інноваційні практики” стала заключною в реалізації завдань проєкту зі створення міждисциплінарних курсів за кращими європейськими практиками для допомоги українській вищій школі в умовах пост-військового відновлення України. Захід був спрямований на озброєння студентів знаннями та інструментами для вирішення екологічних, соціальних та управлінських (ESG) викликів шляхом інтеграції принципів сталого розвитку в основні бізнес-стратегії через застосування ключових рамок та практичних підходів для розробки відповідальних та прибуткових бізнес-моделей.

У програмі взяли участь студенти з різних міст України, які висловили бажання опанувати міждисциплінарний курс. Курс розробили разом команди університетів-партнерів міжнародного консорціуму TransLearnN. Організацію заходу здійснила Жешувська політехніка імені Ігнація Лукасевича під керівництвом супервайзера проєкту Мірослава Сьмєшека.

Основним завданням школи було розвинути у студентів компетенції у сферах:

  • Державного управління – підготовка майбутніх фахівців до ефективного управління сталим розвитком
  • Економічних секторів – навчання представників різних галузей економіки
  • Громадського активізму – розвиток навичок громадських діячів

Навчальні результати включали:

  • Розуміння ключових шляхів трансформації від звичайних до сталих бізнес-моделей
  • Оцінка передумов для інтеграції принципів сталого розвитку в бізнес-процеси
  • Розробка стратегії сталого розвитку від концепції до впровадження
  • Побудова та управління комунікацією з внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами
  • Проектування практичних рішень та розробка планів для сталих бізнес-практик

Літня школа мала комбіновану структуру:

Перша частина (онлайн) – студенти ознайомилися з вісьмома загальними лекційними модулями курсу “Сталі бізнес-моделі”:

  • Основи сталих бізнес-моделей
  • Циркулярна економіка та бізнес
  • Впровадження ESG: інтеграція принципів сталого розвитку в бізнес-стратегії
  • Візуалізація багатовимірних даних
  • Екологічні інновації та бізнес-планування
  • Фінансові аспекти сталих бізнес-моделей
  • Звітність та комунікація сталого бізнесу
  • Корпоративна кліматична відповідальність

Друга частина (30 червня – 5 липня, очно в Польщі) – інтенсивна практична програма в кампусі університету в заповідному містечку Безмехова Гора. Програма включала:

  • Діагностику бізнес-моделей (модулі 1-2)
  • Оцінку та візуалізацію даних (модулі 3-4)
  • Проектування стартапу з фокусом на ESG (модуль 5)
  • Фінансовий план для сталих інновацій (модуль 6)
  • Краудфандингову кампанію для кліматичних еко-інновацій (модулі 7-8)

Робоча програма міждисциплінарного курсу передбачала ознайомлення з сучасними викликами, ризиками та можливостями, з якими стикається бізнес в контексті сталого розвитку, вивчення рамок, стратегій та інструментів для трансформації бізнес-практик у сталі організації.

Також програма включала польові дослідження та екскурсії: знайомство з інтелектуальною транспортною системою Жешува, вивчення зеленого переходу Жешувської політехніки, ознайомлення з проєктами та програмами сталого розвитку міста Жешув та Підкарпатського воєводства, екскурсію по кампусу університету.

Пілотування курсу під час літньої школи мало на меті провести апробацію і отримати від експертів зворотній зв’язок щодо досягнення результатів навчання. Учасники представили фінальні презентації своїх проєктів, продемонстрували набуті знання та навички в галузі розробки сталих бізнес-моделей. Завершальна сесія включала рефлексію над пілотним курсом, рекомендації щодо покращення та вручення сертифікатів. Також відбулися екологічні ігри, які допомогли закріпити отримані знання в неформальній обстановці.

Висловлюємо щиру вдячність програмі Erasmus+ за щедру фінансову підтримку та можливість реалізації цього унікального освітнього проєкту. Особливі подяки ректору та колегам Жешувської політехніки імені Ігнація Лукасевича за надання можливості проведення літньої школи в одному з найкращих кампусів університету.

Дякуємо координатору проєкту TransLearnN Анжелі Діхте з Університету сталого розвитку міста Еберсвальде за методологічну підтримку та загальне керівництво проєктом.

Вдячні всім викладачам-розробникам курсу з українських та європейських університетів-партнерів проєкту за професійну розробку навчального контенту та активну участь у реалізації програми.

Щиро дякуємо студентам з різних міст України за активну участь, креативність та відкритість до нових знань. Завдяки вашій мотивації та ентузіазму ця літня школа стала потужною платформою для формування майбутніх лідерів сталого бізнесу.

TransLearnN – працюємо разом над сталим майбутнім України! Разом ми довели, що міжнародна освітня співпраця здатна створити міцний фундамент для післявоєнного відновлення України на принципах сталого розвитку. Сподіваємось на подальше впровадження цих курсів в українських університетах та нові спільні освітні ініціативи.